Jacek “Budyń” Szymkiewicz (Pogodno)
Jacek “Budyń” Szymkiewicz

Jacek “Budyń” Szymkiewicz (Pogodno)

Ostatnia próba pokazała, że to jest dobry zespół i ma bardzo duży potencjał. Z drugiej strony jest myślenie, że nad tym potencjałem trzeba pracować. Nie chodzi o to, żeby popaść w samozadowolenie. Jeżeli chcemy to pokazać innym, to potrzebujemy dużo pracy, żeby z tym dotrzeć do tych ludzi. To jest bardzo realne. Nawet nie dlatego, że już wykonaliśmy tyle pracy, ale ten rodzaj podejścia jest mądry. I to daje nadzieję.

Błażej Król
KRÓL

Błażej Król

Do warsztatów w Dankowie na początku podchodziłem dość sceptycznie. Nie uważam się za dobrego nauczyciela, jestem osobą raczej lekko wycofaną, jeśli chodzi o kontakty z ludźmi. Same warsztaty odbieram bardzo pozytywnie, podobała mi się w nich integralność międzykontynentalna oraz energia jaka panuje na zajęciach. Bardzo dobrze pracowało mi się z młodymi ludźmi, z którymi przygotowywałem nowe aranżacje moich utworów. Jeszcze większym zaskoczeniem było dla mnie, że te osoby znały moją twórczość. Bardzo miłym zaskoczeniem były pozytywne recenzje zebrane po koncercie od osób, które nie rozumiały moich tekstów ze względu na barierę językową, a jednak odnalazły się w mojej muzyce. Sporo pozytywnych emocji zabrałem ze sobą do domu. Nawet kilka miesięcy po warsztatach twierdzę, że to nie ja byłem nauczycielem, tylko młodzi ludzie, którzy dają nadzieję i siłę. Dziękuję.

Fatuma Musa Afrah
Fatuma Musa Afrah

Fatuma Musa Afrah

Łączenie zróżnicowanych społeczności przez muzykę jest kluczem do ich integracji.

Michał Wróblewski
Michał Wróblewski

Michał Wróblewski

Warsztaty z No Borders Band to dla mnie fajne, ciekawe doświadczenie. Miałem okazję zbudować i prowadzić międzynarodowy zespół muzyczny, i nawiązać nowe, międzykulturowe znajomości. Szczególnie utkwili mi w pamięci syryjscy muzycy, którzy wnieśli do całości elementy rodzimej tradycji muzycznej. Wszystko fajnie, profesjonalnie zorganizowane w duchu współpracy ponad podziałami! Polecam No Borders Band!

Jamal Kamano
Jamal Kamano

Jamal Kamano

Bardzo podoba mi się ten projekt, bo daje uczestnikom dużo możliwości. Zapewnia czas do wytworzenia świetnej atmosfery i przestrzeń do bycia twórczym. Zapewnia też sprzęt i prowadzących, którzy wiedzą, jak sprawić, by to wszystko zadziałało na korzyść ogromnego talentu uczestników.

Milo Kanefaty
Milo Kanefaty

Milo Kanefaty

Moim zdaniem atmosfera tych warsztatów naturalnie wspierała cel, jaki miały za zadanie osiągnąć. Mówiąc inaczej – uczestnicy pokazali, że można harmonijnie działać razem, mimo że pochodzi się z różnych kultur. Kulturowe dziedzictwo uczestników przejawiało się w ich talentach, a połączenie między tymi wszystkimi kulturami to najlepszy z efektów, na jakie mogliśmy liczyć. Efekt tych warsztatów można pokazywać jako lekcję i doświadczenie wartościowe dla każdego człowieka na Ziemi.

Andrzej Stefański
Andrzej Stefański

Andrzej Stefański

Jadąc w maju, na prośbę rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, do ośrodka Łubu Dubu niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego, słuchałem programów informacyjnych w różnych stacjach radiowych. Dominującym tematem były spory polityczne, interpretacja faktów nie pozwalała na wyrobienie sobie zdania. Politycy, wypowiadając słowa, zmieniali ich znaczenie. Nie rozumiałem ich. Po przyjeździe do ośrodka Łubu Dubu spotkałem się z młodymi ludźmi z Syrii, Afganistanu, mieszkańcami Berlina, Warszawy i Gorzowa. Nie mówię po niemiecku ani po arabsku, a jednak od pierwszych słów rozumiałem co do mnie mówią. To fantastyczni młodzi ludzie, którzy ze swoimi nauczycielami i muzykami stworzyli wbrew nazwie ośrodka atmosferę pogodną, inspirującą, a w czasie rozmów w małych grupach nawet intymną. Mimo różnych życiorysów, doświadczeń życiowych, łączyły ich wartości, w które wierzą. Jeśli się różnili, to nawet w emocjonalnych wypowiedziach wyrażali swój sprzeciw nie raniąc innych. W rozmowach dużo było emocji, a nawet łzy. Młodzi są bardzo wrażliwi na zło, które spotkało ich kolegów w drodze do Europy. Wszyscy szukali porozumienia w różnych językach i najpiękniej wyrażali jedność w muzyce. W drodze powrotnej słuchałem radia z muzyką klasyczną, chcąc jak najdłużej być – choćby na odległość – z tymi młodymi, fantastycznymi ludźmi.

Pozostańmy w kontakcie!

By zamówić koncert prosimy pisać na poniższy email.

band@nobordersband.org

Dołożymy wszelkich starań aby to się udało.