O projekcie


No Borders Band to zespół, którego misją jest międzykulturowa i międzyreligijna współpraca oraz przyjaźń. Zespół powstał w maju 2018 roku z inicjatywy Andrzeja Janczewskiego i Dominiki Szyszko. Inicjatywę tę wsparło Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim zostając jednym z organizatorów projektu, razem ze szkołą Bernhardinum z Fürstenwalde i Bednarską Szkołą Realną z Warszawy. Tworzą go muzyczni entuzjaści i społeczni aktywiści z Gorzowa, Fürstenwalde, Warszawy, ale także Berlina i Drezna – uczniowie szkół średnich i aktywiści w różnym wieku. Wśród nich są także muzycy pochodzący z Syrii i Afganistanu.

Początki projektu sięgają roku 2015. Wtedy gorzowskie liceum po raz pierwszy zaprosiło do siebie 6 Syryjczyków. W ciągu jednej doby uczniom liceum i gościom udało się poznać, polubić, razem ugotować syryjską kolację, porozmawiać o wzajemnych uprzedzeniach, o kulturze, historii, religii i… przygotować krótki koncert dla szkoły! Szybko okazało się, że mimo dość dużych różnic kulturowych można razem się śmiać, bawić, dyskutować i, przede wszystkim, razem tworzyć muzykę. Pomagała nam wtedy Marina Hulia, a wśród zaproszonych Syryjczyków był Milo Kanefaty – obecnie trzon sekcji orientalnej No Borders Band.

Chcemy udowodnić w praktyce wartość różnorodności. Chcemy ją popularyzować zarówno poprzez budowanie osobistych relacji, jak i poprzez wykorzystanie mediów i pokazać w ten sposób alternatywę dla rasizmu i ksenofobii. Chcemy też na nowo zdefiniować relacje polsko-niemieckie – w miejsce występujących po obu stronach nieufności i stereotypów proponujemy ukazanie bogactwa i różnorodności obu społeczeństw. Dlatego do udziału w naszym projekcie zaprosiliśmy młodzież z mniejszych ośrodków i metropolii reprezentującą różne pochodzenie, religię i kulturę.

No Borders Band zgromadził wokół siebie wiele wyjątkowych osób, m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z zespołu Pogodno, pianistę jazzowego Michała Wróblewskiego, redaktorkę Gazety Wyborczej Justynę Suchecką, gorzowskiego muzyka Błażeja Króla, a także gości z zagranicy: rapera Jamala Kamano i aktywistkę Fatumę Musa Afrah. Wszyscy prowadzili zajęcia dla członków zespołu, równocześnie biorąc udział w dyskusjach o różnorodności i płynących z niej korzyściach. Razem z gośćmi graliśmy i śpiewaliśmy – nawet z Fatumą i jej asystentką Irene – początkowo udawały, że nie potrafią śpiewać, ale gdy tylko otworzyły usta, popłynęły z nich cudowne afrykańskie melodie.

Projekt został zakwalifikowany do finału polsko-niemieckiego konkursu o Nagrodę Młodzieży PNWM, który tym razem odbywa się pod hasłem „Razem w Europie. Jeden Cel” i ma na celu m.in. wspieranie i promowanie wymiany młodzieży z obu krajów oraz zrozumienie dla różnorodności. Zyskaliśmy też zaufanie i wsparcie finansowe Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina. Patronatem objął nas Rzecznik Praw Obywatelskich, pan Adam Bodnar. Występowaliśmy na dniach otwartych niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie w sierpniu 2018. Jesteśmy bezbrzeżnie wdzięczni za wsparcie, jakie okazały nam te wszystkie instytucje i z nadzieją patrzymy na przyszłość zespołu. Nie planujemy zamykać się w ramach projektu, na który dostaliśmy grant – chcemy by zespół żył, koncertował, i niósł dalej naszą energię i przyjaźń.

Stworzyliśmy muzyczny materiał, który musicie usłyszeć! Poprzez serię koncertów i ich obecność w mediach będziemy chcieli Was zarazić naszym optymizmem oraz nadzieją na pokojowe współżycie różnych kultur i narodowości. Nasze działania będą miały charakter lokalny, oparty o bezpośrednie spotkania z uczniami w odwiedzanych szkołach. Z drugiej strony postaramy się zaistnieć globalnie, zdając relacje z naszych działań przy pomocy portali społecznościowych i mediów tradycyjnych, tak aby dotrzeć z naszym przekazem do możliwie wielu odbiorców.

O ludziach


Uczestnicy

Jesteśmy niesamowitymi szczęściarzami! Ludzie, których zaprosiliśmy do udziału w projekcie, okazali się wspaniali i nietuzinkowi. To obiecujący młodzi muzycy i aktywiści. Obserwowanie efektów ich spotkania nie przestaje dostarczać nam radości i wzruszeń. Były trudne momenty, kilka osób odeszło z zespołu, ale to tylko nas wzmocniło i utwierdziło w sensowności całego przedsięwzięcia. Dziękujemy Wam! Jesteście nami! Jesteśmy Wami!

Organizatorzy

Dominika Szyszko
Dominika Szyszko

Dominika Szyszko

Pomysłodawczyni, organizatorka i koordynatorka projektu. Była uczennica II LO w Gorzowie Wielkopolskim. Pracuje z uchodźcami w Berlinie, ucząc ich niemieckiego i pomagając znaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie poddaje się łatwo i ma dużo pozytywnej energii.

Andrzej Janczewski
Andrzej Janczewski

Andrzej Janczewski

Pomysłodawca, organizator i koordynator projektu. Nauczyciel języka niemieckiego w II LO w Gorzowie, uczy również podstaw fotografii i filmu w gorzowskim Liceum Plastycznym. Niespokojna dusza, której zawsze mało. Uwielbia łączyć ludzi i patrzeć, jak wychodzą z tego piękne rzeczy.

Ina Sudaszewski
Ina Sudaszewski

Ina Sudaszewski

Dyrektorka szkoły średniej (Oberschule) w Katolickim Zespole Szkół Bernhardinum w Fürstenwalde. Koordynatorka projektu po stronie niemieckiej, organizatorka niemieckiej części trasy koncertowej No Borders Band.

Jacek “Budyń” Szymkiewicz
Jacek “Budyń” Szymkiewicz

Jacek “Budyń” Szymkiewicz

Muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista z zespołu Pogodno. W projekcie No Borders Band pełni rolę dyrektora muzycznego i siły napędowej o nieznanym pochodzeniu i wielkiej mocy.

Milo Kanefaty
Milo Kanefaty

Milo Kanefaty

Syryjczyk mieszkający i pracujący w Berlinie. Pasjonat muzyki, brał udział w poprzedniej edycji projektu. Jego muzyczny i duchowy wkład w projekt jest nie do przecenienia. Muzyka, jaką emanuje, przejmuje nas do głębi.

Maciej Sarna
Maciej Sarna

Maciej Sarna

Artysta, psycholog i biznesmen, robi filmy i projektuje marki. Pomysłodawca nazwy No Borders Band. Na co dzień pracuje w firmie Moving Dog. Filmuje wszystko co robimy, by można nas było zobaczyć w akcji, pomaga w promocji projektu.

Goście

Justyna Suchecka
Justyna Suchecka

Justyna Suchecka

Dziennikarka “Gazety Wyborczej” i portalu wyborcza.pl. Była uczennica II LO w Gorzowie Wielkopolskim. W swoich wypowiedziach porusza tematy młodzieży i jej problemów. Pomogła nam zacząć pracę grupy prasowej zajmującej się promocją No Borders Band.

Jamal Kamano
Jamal Kamano

Jamal Kamano

Raper mieszkający w Berlinie. W szkołach i ośrodkach młodzieżowych w Niemczech, Polsce i Francji prowadzi warsztaty rapowe, które są szczególnie skierowane do młodych ludzi ze środowisk migracyjnych. Z nami też zrobił taki warsztat i zostawił mnóstwo ciepła i wsparcia.

Fatuma Musa Afrah
Fatuma Musa Afrah

Fatuma Musa Afrah

Mieszkająca w Berlinie somalijska aktywistka działająca na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Pracuje też jako mówca motywacyjny. Jej wizyta wywarła na nas niezatarte wrażenie. Dowiedzieliśmy się i poczuliśmy jak to jest być aktywistą pomagającym zwalczać wykluczenie. Wielka inspiracja!

Michał Wróblewski
Michał Wróblewski

Michał Wróblewski

Pianista i kompozytor jazzowy. Został nagrodzony wieloma międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie muzyki jazzowej. Ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Pozbierał nas muzycznie do kupy i ustawił do pionu. Z Michałem nie ma żartów!

Błażej Król
Błażej Król

Błażej Król

Muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Kochamy jego muzykę i cieszymy się, że mogliśmy poznać ją od podszewki przez wspólne granie z jej autorem.

O partnerach


PNWM

Dwa kraje, jeden cel! – łączymy młodych Polaków i Niemców. Przede wszystkim dotujemy różnorodne spotkania młodzieży: od warsztatów teatralnych poprzez wspólne obozy treningowe aż po projekty ekologiczne, a także inicjujemy je i wspieramy merytorycznie. Od czasu powołania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wsparliśmy finansowo projekty z udziałem ponad 2,7 miliona młodych ludzi.

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina

Zrzesza obecnie 28 gmin i 5 powiatów, które tworzą polską część Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA. Stowarzyszenie wspiera partnerstwa i współpracę polsko-niemiecką przyczyniającą się do zrównoważonego rozwoju pogranicza. Dzięki zawiązanej sieci partnerstw tworzące Euroregion podmioty wspierają realizację wspólnych celów społecznych, gospodarczych, kulturalnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce

Stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, w tym realizacji zasady równego traktowania. Funkcję tę pełni Pan Adam Bodnar, a jako reprezentanta Biura RPO gościliśmy w Dankowie Pana Andrzeja Stefańskiego.

Pozostańmy w kontakcie!

By zamówić koncert prosimy pisać na poniższy email.

band@nobordersband.org

Dołożymy wszelkich starań aby to się udało.